


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Grilovanie
- Grily na drevené uhlie
- Kotlové
Kotlové grily na drevené uhlie
Záhradné grily na drevené uhlie sú často prvou voľbou ľudí, ktorí by chceli začať používať tento typ zariadenia. Najlacnejšie modely začínajú od niekoľkých desiatok eur, a preto sú dobrou voľbou pre tých, ktorí ich chcú využívať len občas. Na druhej strane skúsenejší milovníci grilovania dbajú na jedinečnú chuť, ktorú možno dosiahnuť použitím dreveného uhlia alebo dreva. Niekedy sa dá takýto gril využiť aj ako udiareň. Na predaj sú stacionárne a prenosné grily .
Pri rozhodovaní o grile na drevené uhlie rovnako ako v prípade betónového alebo plynového grilu , by ste mali venovať pozornosť parametrom ako:
- materiál - najodolnejšie sú liatinové, za nižšiu cenu bude dobrou voľbou ten z oceľového plechu;
- veľkosť - nielen samotného grilu, ale aj roštu;
- doplnky - napríklad veko, teplomer alebo nádoba, ktorá uľahčuje odstraňovanie popola;
- prenosnosť – pri väčších zariadeniach pomôžu kolieska.
Čo je potrebné na zapálenie grilu na drevené uhlie?
Na zapálenie grilu budete určite potrebovať uhlie, brikety alebo drevo. Líšia sa okrem iného cenou a efektom získaným pri grilovaní – drevené uhlie a drevo dodávajú jedlám charakteristickú dochuť. Potrebujete aj podpal a dlhú zápalku, prípadne podpaľovač. Užitočné budú aj doplnky pre kuchára (napr. zástera a rukavice) a vhodné nástroje vrátane klieští, špachtle, kief či veľkých nožov a vidličiek na mäso. Záhradný gril je už takmer našou národnou tradíciou. V teplejších mesiacoch nič nechutí lepšie ako bravčová krkovička či iné grilované jedlá. Grilovanie je vhodné aj na stretnutia s priateľmi alebo rodinou. Je to jedna z najčastejších foriem trávenia voľného času na jarné a letné popoludnie. Na trhu je množstvo druhov grilov, z ktorých si môžete vybrať a pri rozhodovaní, ktorý typ si kúpiť, je potrebné zvážiť niekoľko vecí.V zásade existujú tri typy grilov: tradičné grily, teda grily na uhlie, elektrické grily a plynové grily . Každý typ má svoje silné a slabé stránky, preto sa pred výberom oplatí poznať ich výhody aj nevýhody. Vyberiete si tak ten najlepší gril pre podmienky v záhrade a vaše osobné preferencie.Najobľúbenejšie sú grily na drevené uhlie, ktoré sa dajú aj najlacnejšie kúpiť. Výrobky tohto typu sú zvyčajne vyrobené z hrubého oceľového plechu s ohňovzdorným náterom, pričom rošty sú zvyčajne nerezové. V ponuke sú liatinové grily, ktoré sú ešte odolnejšie. V závislosti od zvoleného modelu môže mať gril veko, ktoré priaznivo ovplyvňuje dobu varenia. Ako už názov napovedá, gril je vykurovaný uhlím, ktoré je pre mnohých milovníkov tejto formy trávenia času základom grilovania. Na druhej strane, na niektorých miestach (napr. na trávniku pred blokom) môže prítomný dym a zápach rušiť okoloidúcich.Elektrické grily do záhrady sú pomerne malé a veľmi jednoduché na obsluhu. Stačí nastaviť požadovanú teplotu a oddať sa pôžitku z grilovania. Na druhej strane je samozrejme potrebný zdroj energie, takže ich užitočnosť môže byť otázna, napríklad pri niektorých cestách. Elektrické grily sa však veľmi ľahko čistia.Veľa ľudí sa rozhoduje pre kúpu plynového grilu. Jedlá z takéhoto grilu sú veľmi chutné a postup prípravy zariadenia na použitie je mimoriadne jednoduchý. Stačí zapáliť plynový horák. Pri používaní plynového grilu však musíte pamätať na systematické dopĺňanie tlakových fliaš na LPG stanici. Plynové grily sa vyznačujú aj dosť veľkou konštrukciou a často sú masívne a ťažké, keďže obsahujú vyššie spomínanú plynovú fľašu. Na grile sú spravidla kohútiky na reguláciu teploty, podobne ako na tradičnom plynovom sporáku. Podobne ako elektrické grily, aj plynové grily sa veľmi ľahko udržujú v čistote a odstránia z nich všetky nečistoty.