- Kategórie blogu
- POTREBY A NÁRADIE
- ZÁHRADNÝ NÁBYTOK
- GRILY A ÚDIARNE
- HNOJIVÁ A PRÍPRAVKY
- PESTOVANIE
- Štítky blogu
- hnojivá
- pestovanie rastlín
- záhradné lavice
- kvetináče 2022
- citrusové rastliny
- aloe vera
- pestovanie aloe
- kvetináče
- črepníky
- záhradné stoly
- záhradný nábytok
- podsedáky
- záhradné stoličky
- záhradné kreslá
- Maliny
- choroby malín
- Pestovanie ovocia
- jablone
- sadenie stromov
- balkónové kvety
- podušky
- matrace na záhradný nábytok
- elektrické grily
- odpuzovace
- pasce
- hnojivá na kvety
- hnojenie rastlin
- Grilovanie
- záhradné grily
- grily na uhlie
- Travnik
- lapače
- vertikutátor
- hnojenie
- Záhradný nábytok
- lavičky
- Vankúše na záhradný nábytok
- hojdačky
- hojdacie siete
- Hnojenie ovocných stromov
ZÁHRADNÝ NÁBYTOK
GRILY A ÚDIARNE
STROMY, KRÍKY, RASTLINY
KVETINÁČE,ČREPNÍKY A TRUHLÍKY
HNOJIVÁ A PRÍPRAVKY
POTREBY A NÁRADIE
DEKORÁCIE
Kúrenie
Stavebníctvo



Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- BLOG
- PESTOVANIE
- Najčastejšie choroby malín
Najčastejšie choroby malín
Uvádzam hlavné a najčastejšie choroby malín
- Odumieranie výhonkov malín – na vzniku tohto ochorenia sa podieľa viacero patogénnych húb, ktoré spôsobujú vznik: plesne sivej, odumierania výhonkov malín a odumierania výhonkov malín. K odumieraniu výhonkov dochádza v dôsledku infekcie jedným z vyššie uvedených vinníkov, niekedy dokonca viacerými naraz. Prvé príznaky napadnutia chorobou sú viditeľné už v júni okolo púčikov, na mladých výhonkoch a dokonca aj na listoch pozdĺž ich nervov vo forme fialovo-hnedého sfarbenia. Škvrny, s ktorými sa počas sezóny nezaoberáte, môžu pokryť značnú časť výhonkov. V nasledujúcom roku sa v infikovaných oblastiach začne odlupovať kôra a potom odumierajú výhonky. Odumieranie malinových výhonkov sa šíri veľkou rýchlosťou aj na iné rastliny – preto by sme chorobu nemali ignorovať.
Kontrola: napadnuté výhonky zrežte a spálite, obmedzíte tak šírenie choroby do iných častí a iných rastlín v záhrade. Tiež nesmieme dopustiť, aby sa kríky príliš zahustili, preto treba staré výhonky po každej úrode zrezať. Oplatí sa siahnuť aj po prípravkoch na ochranu rastlín, presnejšie Switch 62.5 WG . Existuje prípravok, ktorý pôsobí aj proti plesni sivej a antraknóze - môžeme ho použiť 3x za sezónu.
- Pleseň sivá malinová – toto ochorenie sa prejavuje hnedými škvrnami, ktoré sa následne začnú pokrývať belavým povlakom. Krík môže byť úplne infikovaný - najsilnejšie napáda plody. Najdôležitejšia je prevencia – pretože spočiatku je pleseň sivá asymptomatická, môže sa objaviť až pri zbere plodov a spôsobiť nemalé straty.
Kontrola: kým rastliny kvitnú, mali by sa postriekať, pretože pleseň sivá už môže rastliny infikovať. Tradične je základným postupom aj vyrezávanie dvojročných výhonkov, ktoré v danom roku po zbere plodia. Nadbytočný dusík pomáha šíreniu, takže musíte byť opatrní pri sezónnej preprave.
- Antraknóza malinová – táto choroba je pomerne častá, no nie taká smrteľná ako dve vyššie spomenuté. Prejavuje sa ako sivé škvrny obklopené hnedými okrajmi a zvyčajne sa objavuje na stopkách a listoch. Prvé príznaky sú viditeľné od skorej jari a infekcia touto hubou bráni rastu kríkov a odumieraniu špičiek výhonkov. Listy spočiatku žltnú a opadávajú, to isté sa deje, keď sa choroba prenesie na stonky kvetov a kalichové lístky. Plody sú zdeformované, veľmi malé a pri napadnutí tvrdé.
Kontrola: odstráňte choré výhonky a pred kvitnutím postriekajte rastliny prípravkami ako napr. Switch 62,5 WG .
Verticillium wilt je plesňové ochorenie, ktorého príznaky možno pozorovať v lete a prejavuje sa žltými a rozsiahlymi pruhmi, ktoré sú viditeľné medzi žilkami na listoch. Potom pruhy zhnednú. A okraje listov sa začnú krútiť nahor. Postupom času môžeme na výhonkoch pozorovať modré alebo modrohnedé pruhy, vädnúce listy a nakoniec odumieranie výhonkov.
Kontrola: akonáhle spozorujeme napadnutie, musíme rastliny okamžite zo záhrady odstrániť a spáliť. Profylakticky môžeme rastliny posypať aj prípravkom Topsin M 500 SC , ako aj poliať, pretože choroba napáda pôdu cez korene.
Zhrnutie
Každý z nás by chcel mať veľa vlastného, zdravého a aromatického ovocia. A vlastne každý z nás – majiteľov záhrad, môže mať takú predovšetkým. Z času na čas však musíme použiť prípravky na ochranu rastlín na ochranu našich rastlín, ako aj ich následných plodín. Niekedy jednoducho nemáme inú možnosť, ako rastlinám pomôcť.