Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Všetko, čo potrebujete vedieť o výsadbe ovocných stromov
29.06.2022 PESTOVANIE
Všetko, čo potrebujete vedieť o výsadbe ovocných stromov
Jeseň je už tradične obdobím záhradkárčenia. Na pozemku zbierame nielen zeleninu a ovocie, ale aj vysádzame nové stromčeky a kríky na prichádzajúcu ja... čítať celé
Najčastejšie choroby malín
29.06.2022 PESTOVANIE
Najčastejšie choroby malín
Maliny sú prospešné a chutné ovocie, ktoré pozná každý. Obsahujú množstvo vitamínov vrátane: C, E, B1, B2, B6, draslík, vápnik, železo, draslík, organ... čítať celé
Ideálny nábytok do záhrady Ideálny nábytok do záhrady
Leto sa nezadržateľne blíži, a tak je načase poobzerať si svoju terasu zblízka. Aký nábytok sa na tento rok na nu hodí? čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. PESTOVANIE
  4. Ako zimovať aloe?
29.06.2022
PESTOVANIE

Ako zimovať aloe?

Aloe  je rod asi 600 rôznych druhov, z ktorých viaceré sa pestujú ako izbové rastliny. Sú to hlavne sukulenty, čo znamená, že sú prispôsobené životu na miestach, kde je periodický nedostatok vody.

listy aloe - pohľad zblízka

Aloe Vera - listy na fotke sú plné vody, čo rastlinke stačí na prezimovanie.

Aloe vera sa vyskytuje najmä v oblastiach Afriky, Madagaskaru a Arabského polostrova, najobľúbenejšie druhy pestované v bytoch, t. j. Aloe vera a aloe stromovité ( Aloe arborescens ) pochádzajú z týchto skôr „suchých“ oblastí, kde teploty v zime zriedka klesnú pod 10-15 stupňov Celzia a leto je horúce a vlhké.

aloe v prírodnom prostredí

V sezóne (od 15. mája) môžeme aloe vera chovať vonku a na jeseň ju dať do chladnej a svetlej miestnosti, vďaka čomu budú listy tvrdšie a samotná rastlina silnejšia. Na mladé rastlinky je najlepšie si pomaly „zvykať“ a neustále ich sledovať, či nezamŕzajú.

Prečo zimné aloe?

Pri domácom pestovaní aloe vera rastliny zvyčajne strávia celý svoj život na jednom a tom istom okennom parapete za rovnakých podmienok. To samozrejme nie je veľká chyba, ale vždy môžete zlepšiť životnosť našej aloe vera a zároveň si trochu uľahčiť život. Zazimovanie aloe vera má predovšetkým pozitívny vplyv na dozrievanie našej rastliny a môže uľahčiť kvitnutie v budúcnosti, môže tiež trochu posilniť nášho zeleného priateľa. Rastlina sa nám za dobré ošetrenie odvďačí novými prírastkami a krásnym vzhľadom.

Pre majiteľa rastliny môže byť výhodou, že vďaka zazimovaniu je starostlivosť v zimnom období prakticky nemožná a nemusíme na ňu myslieť až do jari. Samozrejme, najdôležitejším faktom je, že neadekvátne zaobchádzanie s aloe vera má často za následok stratu alebo poškodenie hodnotnej rastliny, na jej opravu musí rastlina neskôr vynaložiť veľa energie.

Ako začať zimovať aloe?

Aloe môžeme začať zimovať v ktorejkoľvek fáze vývoja tejto šťavnatej rastliny, okrem veľmi mladých rastlín alebo so slabo vyvinutým koreňovým systémom. Na jeseň, keď teploty pomaly klesajú, je ten správny čas začať ukladať rastlinu do "hibernácie" a na jar pomaly prebúdzať aloe :)

aloe vera v črepníku v južnej polohe

Aloe v južnej polohe baňa má jemne hnedasté listy

Pozícia

Aká poloha bude dobrá na prezimovanie aloe? Najlepšie čo najbližšie k tej, v ktorej sa zdržiava celoročne, aby aloe neprežila šok. Bolo by dobré, keby bola poloha slnečná alebo poloslnečná. Ak aloe vera zvyčajne stojí na južnom okne, môžete ju dať na slnečnejšie stanovište, aby bola čo najbližšie k celoročnému stanovišťu rastliny. Len majte na pamäti, že nestvrdnutá aloe vera môže na ostrom slnku zhnednúť. Nič moc, ale nevyzerajú pekne a pre mnohých ľudí sú hnedé listy neatraktívne.

aloe v hrnci

Aloe stromy majú rôzne formy a farby, niekedy sú zmiešané s inými druhmi (napr. havorsia), ale pravidlá zimovania sú stále rovnaké.

Teplota

Na jeseň, keď teploty za oknom klesnú, môžeme analogicky znížiť teploty, v ktorých sa aloe nachádza. Základom je robiť to postupne, ako by ste to robili v prírode. Maximálna teplota, pri ktorej sa aloe vera môže zdržiavať a bude im dobre, je cca 12-15 stupňov, ako sa to v zime prirodzene deje v oblastiach ich prirodzeného výskytu. Nižšie teploty môžu spôsobiť pomalé poškodenie.

Môže byť dobrý nápad uchovávať aloe vera napríklad v nezateplenej miestnosti alebo na chodbe. Dobrou voľbou môže byť aj parapet v predsieni – musí byť dosť svetlý, ale chladný. Podobne na jar postupne zvyšujeme teplotu.

drevité aloe

Aloe arborescens ( Aloe arborescens ) - jej listy obsahujú menej vody ako obyčajné listy aloe, preto je možné ich z času na čas počas zimovania poliať

Zalievanie

Tu je najzaujímavejšia a možno aj najkontroverznejšia časť zimnej starostlivosti o aloe vera. V tomto období je najlepšie ich nepolievať vôbec! Na jeseň obmedzíme zálievku a s poklesom teploty zalievame čoraz menej. Napríklad obyčajná aloe bez polievania vydrží bez polievania šesť mesiacov (osobne som si to overila! :)), počas tejto doby dokáže zvinúť listy a môžeme pozorovať, ako sa aloe v sebe postupne „sťahuje“. Iným druhom aloe by sa mala chvíľu dobre dariť bez vody. Počas zimovania nepolievame, ale sledujeme.

Viem, že niektorí ľudia sú v pokušení zalievať aloe vera v zime, ale najbezpečnejšie je zdržať sa. Ak však naozaj musíme, najlepšie je to raz za mesiac a len trochu.

Zalievanie počas zimy je obzvlášť nebezpečné pre sukulenty, pretože môže viesť k hnitiu koreňov a v dôsledku toho k ich strate, a teda veľmi blízko k smrti našej rastliny. Mnoho ľudí v tomto období stráca aloe. Niekedy sa dajú ešte zachrániť, ale veľmi často to znamená, že celá aloe zhnije.

Vo všeobecnosti je najlepšie osvojiť si jednoduché pravidlo – v zime platí, že čím je chladnejšie, tým menej zalievame. Na jar, keď teploty stúpajú, rastlinu pozorujeme a pomaly sa vraciame do normálneho režimu zálievky.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

Všetky objednávky spravujeme z centrálneho E-shopu www.kamenik.sk  E.mail.: info@kamenik.sk

© 2021 Všetky práva vyhradené WWW.KAMENIK.SK
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk