- Kategórie blogu
- POTREBY A NÁRADIE
- ZÁHRADNÝ NÁBYTOK
- GRILY A ÚDIARNE
- HNOJIVÁ A PRÍPRAVKY
- PESTOVANIE
- Štítky blogu
- hnojivá
- pestovanie rastlín
- záhradné lavice
- kvetináče 2022
- citrusové rastliny
- aloe vera
- pestovanie aloe
- kvetináče
- črepníky
- záhradné stoly
- záhradný nábytok
- podsedáky
- záhradné stoličky
- záhradné kreslá
- Maliny
- choroby malín
- Pestovanie ovocia
- jablone
- sadenie stromov
- balkónové kvety
- podušky
- matrace na záhradný nábytok
- elektrické grily
- odpuzovace
- pasce
- hnojivá na kvety
- hnojenie rastlin
- Grilovanie
- záhradné grily
- grily na uhlie
- Travnik
- lapače
- vertikutátor
- hnojenie
- Záhradný nábytok
- lavičky
- Vankúše na záhradný nábytok
- hojdačky
- hojdacie siete
- Hnojenie ovocných stromov
ZÁHRADNÝ NÁBYTOK
GRILY A ÚDIARNE
STROMY, KRÍKY, RASTLINY
KVETINÁČE,ČREPNÍKY A TRUHLÍKY
HNOJIVÁ A PRÍPRAVKY
POTREBY A NÁRADIE
DEKORÁCIE
Kúrenie
Stavebníctvo



Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- BLOG
- HNOJIVÁ A PRÍPRAVKY
- Hnojivá pre izbové rastliny - ako ich používať?
Hnojivá pre izbové rastliny - ako ich používať?
Sortiment hnojív dostupných na trhu je veľmi široký a je ľahké sa stratiť v spleti názvov, druhov a špeciálnych produktov. Hnojivá je možné zakúpiť v rôznych formách: tekuté, práškové, granulované, tablety alebo tyčinky. Najrýchlejšie pôsobí tekuté hnojivo. Používa sa ako do pôdy, tak aj na listovú aplikáciu. Medzi rýchlopôsobiace hnojivá patria aj práškové a granulované hnojivá. Na druhej strane tablety a tyčinky zatlačené do pôdy postupne uvoľňujú živiny. Je to dobré riešenie pre zaneprázdnených ľudí, ktorí môžu zabudnúť na pravidelné hnojenie.
Čo by ste mali vedieť o hnojení izbových rastlín?
Izbové rastliny sa zvyčajne vysádzajú do úrodného, rašelinového substrátu. Prvých pár týždňov či dokonca mesiacov po výsadbe je preto hnojenie väčšinou zbytočné. Neskôr by sa rastliny mali kŕmiť 2-3 krát mesačne - od jari do jesene. Najčastejšie sa prihnojujú intenzívne kvitnúce rastliny (napr. muškáty) – aj raz týždenne.
Je zrejmé, že takéto pravidlá hnojenia sú zjednodušením, pretože každý druh má svoje vlastné požiadavky na živiny. Zároveň treba dbať na to, že prehnojenie škodí rastlinám viac ako nedostatok živín. Preto je lepšie dávku hnojiva viac riediť ako aplikovať koncentrovaný roztok. Hnojivá fungujú efektívnejšie v kombinácii s mäkkou stojatou vodou.
Pre rastliny sú najdôležitejšie makroživiny:
Dusík (N) – určuje rast rastlín a vývoj zelených častí. Hnojivá s množstvom dusíka – ako pri záhradných rastlinách – sa najlepšie používajú od jari do konca leta. Príliš neskoro dodávaný dusík bráni rastlinám v prechode do obdobia vegetačného pokoja. V prípade nedostatku tejto zložky staršie listy žltnú a rýchlejšie opadávajú.
Draslík (K) – ovplyvňuje dobré rozmnožovanie rastlín, celkovú kondíciu a robí ich odolnými voči chorobám a škodcom. Na pestovanie popínavých a trsnatých rastlín sa odporúčajú hnojivá so zvýšenou dávkou draslíka. Medzi príznaky nedostatku prvku patrí hnednutie listov alebo rozstrapkanie okrajov listových čepelí.
Fosfor (P) - podporuje kvitnutie a zakorenenie rastlín. Typicky sa v rastlinách s okrasnými kvetmi používajú hnojivá so zvýšenou dávkou fosforu. V prípade nedostatku môžu mať listy fialový nádych a rastlina zle kvitne. Prvok sa v pôde veľmi nepohybuje, preto sa niekedy oplatí prihnojiť na list.
Hnojivá dostupné na trhu – z čoho si môžete vybrať?
Na predaj sú k dispozícii rôzne univerzálne a špecializované hnojivá. Majú rôznorodé chemické zloženie súvisiace s množstvom makro- a mikroprvkov. Presné proporcie však závisia od výrobcu a konkrétneho produktu.
Hnojivá pre rastliny s okrasnými listami - sú určené pre rastliny ako sú dracény, difenbachie, monstery, brečtany, cisy, figy a filodendrony. Tieto produkty obsahujú zvýšenú dávku dusíka a základných makroživín. Nezohľadňujú potreby oplodnenia konkrétneho druhu alebo čeľade.
Hnojivá na rastliny s okrasnými kvetmi – sú bohatšie na fosfor, čo zabezpečuje dlhšie a bohatšie kvitnutie. Používajú sa okrem iného na kŕmenie antúria, cyklámeny, klony, begónie, fialky, torzia a torzia.
Hnojivá na paprade – najčastejšie obsahujú značné množstvo dusíka a nižší (ale rovnomerný) obsah fosforu a draslíka. Zabezpečujú dobrý vývoj listov. V porovnaní s hnojivami na kvitnúce rastliny znižujú riziko prehnojenia (sú viac riedené).
Hnojivá pre juky, dracény a palmy – tie špecializované majú vysoký obsah dusíka a draslíka (často v podobnom pomere). Výrazne sa nelíšia od hnojív pre rastliny s okrasnými listami.
Hnojivá pre bonsaje – obsahujú viac draslíka a fosforu a menej dusíka. Umožňujú lepšie rozmnožovanie stromov s nie príliš intenzívnym rastom.
Hnojivá pre kaktusy a sukulenty – majú nižší obsah základných makroživín. Často obsahujú viac mikroživín. Znižujú riziko prehnojenia rastlín.
Hnojivá pre orchidey – obsahujú nízku dávku živín, čím zabraňujú prehnojeniu. Toto hnojivo pôsobí na rastlinu univerzálne – urýchľuje rast a vývoj listov a kvetov.